Biuro 25 781 26 67 / Pływalnia 25 781 25 98
Zaznacz stronę

W dniach 28-30.10.2023 w Nagykoros na Węgrzech rozegrano XXV PITYKE CUP 2023.

Turniej rozgrywano dla dziewcząt i chłopców w dwóch kategoriach wiekowych U12 i U14. W każdej kategorii rywalizowało 8 zespołów. Sokołowianki, które grały w kategorii U12 trafiły do grupy B z zespołami Kecskemet Basketball Academy Csilagok (Węgry), Tigers Ceskie Budejovice (Czechy), BEAC Budapeszt.

Jadąc na w/w turniej trener Mariusz Świerk nie zakładał tak dobrego wyniku jaki uzyskały dziewczęta trenujące już trzeci rok. Generalnie drużyna jechała by sprawdzić się na arenie międzynarodowej z silniejszymi przeciwnikami a także miała to być nagroda za wytrwałą pracę i pierwsze ich sukcesy.

Dotychczas drużyna rozegrała tylko 3 turnieje rangi ogólnopolskiej i każdy z nich wygrała to sprawiło, ze zaczęto szukać sprawdzianu na poziomie międzynarodowym. Wyjazd można uznać za doskonały ruch. Zawodniczki grając swoje spotkania musiały zmierzyć się często z przeciwniczkami silniejszymi fizycznie, dobrze wyszkolonymi technicznie oraz innym systemem obrony aniżeli w Polsce gdzie brak praktycznie presji na zawodnika z piłką mimo przepisów nakazujących takie zachowania w obronie. Pierwszy mecz był kluczowym spotkaniem gdzie zespół z Sokołowa Podlaskiego trafił na bardzo mocnego przeciwnika, w którym aż osiem zawodniczek przeciwnika było wyższych od naszej najwyższej zawodniczki. Mocny pressing oraz odważna i skuteczna gra 1×1 w ataku sprawiły, ze ostatecznie Sokołowianki schodziły zwycięskie. To dodało wiary i pewności siebie młodym koszykarkom, które wygrały dość pewnie kolejne swoje mecze. Dopiero finał z Karcag SE był grą o każdą piłkę i centymetr na parkiecie. Przebieg meczu miał swoją dramaturgię włącznie z przerwaniem meczu na ok. 10 minut. Sokołowianki wychodząc na ostatnia kwartę posiadały przewagę 15 punktów jednak w niespełna 6 minut nie zdobyły punktu tracąc samemu 9. Ostatecznie młodziutki zespół z MPKK OSiR Sokołów podlaski pod wodzą swojego trenera Mariusz Świerka wygrał 10 punktami finał mi mógł cieszyć się z pucharu za I miejsce w całych zawodach. Oprócz doświadczeń koszykarskich dziewczęta mogły zwiedzić stolicę Węgier, Budapeszt, który wywarł na nich bardzo pozytywne wrażenie.

Trener chciałby podziękować Rodzicom, którzy od początku wspierają ten zespół mi mocno partycypowali w kosztach pobytu dzieci na Węgrzech.

Firmie Stalfa za wsparcie finansowe w opłaceniu kosztów noclegu dzień przed rozpoczęciem turnieju. Ponadto Grupie Sponsorów za opłacenie transportu na turniej: Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaski, AGROPEST KANIUK SPÓŁKA JAWNA Sokołów Podlaski, PHU TOPAZ SP. Z O.O. Sokołów Podlaski, AGRO FRANKOPOL z Frankopola oraz Wojciech Jańczuk Dyrektor Zakładu KOMAGRA

Drużyna U12 – Benedykciuk Kornelia, Chendoszko Maja, Czarnocka Lena, Dąbrowska Maria, Lesiuk Michalina, Litewnicka Maria, Mróz Joanna, Nowak Patrycja, Osińska Małgorzata, Ostrowska Martyna, Prużanin Michalina, Sikorska Lena, Świnarska Julia, Świszczewska Iga, Zdanowska Aleksandra (MVP), Tomczuk Antoniny. Trenerzy Świerk Mariusz i Artur Czaja